Участието на гражданите в процесите по вземане на решения, свързани с важни за всички проблеми, е един от основните аспекти от обществения капацитет да се предвиждат рискове, да се създават работещи решения и те да се реализират така че негативните последици от тях да бъдат ограничени.
За да изследва този аспект от обществения капацитет, в периода май-юни 2025 г. екипът на проекта ще организира и проведе 3 граждански панела – по един в трите най-силно засегнати от зеления преход региони на България. А именно: в Кюстендил на 16 май, в Перник на 30 май, в Стара Загора на 26 юни, 2025 г.
В тях са поканени да участват представители на различни заинтересовани страни и ще бъдат обсъждани теми като: съчетаване на зелени и социални цели, справедливост, морални измерения, участие на гражданите в процесите на вземане на решения. Целта на този подход е да се поставят на обсъждане теми, които в обществото се свързват с противоречиви мнения, напрежение и конфликти и да се търси съгласуване.
Гражданските панели са свързани и с инициативата на ЕК – Дни на устойчива енергия (Sustainable Energy Days - European Commission), част от Европейската седмица за устойчива енергия. Това увеличава видимостта на проведените дискусии и тяхното популяризиране.